APEXWORLD 2019 – Rotterdam (NL), den druhý

Stejně jako v loňském roce jsem měl i letos tu příležitost se zúčastnit APEX konference APEXWORLD v Holandském Rotterdamu. Dvoudenní, tématy nabušená, konference se konala již tradičně na konci března na lodi SS Rotterdam a tento ročník byl však trochu specifičtější – krom přednášejících stálic a věhlasných jmen v APEXovém světě, šlo také hlavně o oslavy 10. výročí konání konference APEXWORLD.


Zdroj: blogs.oracle.com

Multitenant a Plugable database (PDB)

Po prohýřené noci, jsou rána občas bolestivá, ale to není nic, co by nedalo do kupy pár káviček nebo velmi zajímavé úvodní téma v podání Jasona Strauba. Chvilku jsem hledal tempo, abych se správně chytil jeho myšlenek, protože přecijen DBA věci a infrastruktura jsou mimo můj směr vývojáře, ale i tak jsem si z toho odnesl více než dost – zvláště když jsem zjistil, že mluví o řešení našich problémů tady u nás v APEX solutions.

Často u nás bojujeme s verzemi APEXu, zvláště pak, když vychází nová. Samozřejmě, že chceme testovat, posouvat naše appky dál a objevovat nové možnosti, ale zártoveň musíme být schopni vyvíjet a releasovat v prostředí kompatibilním s tím klientovo. A do toho, když někteří z Vašich klientů zůstávají na APEXu 5.1, jiní přešli na 18.1, 18.2 a teď tu máme APEX 19, za chvilku bychom neměli kde si jednotlivá prostředí držet, případně upgradovat aplikace s předstihem, aby byly po upgradu ihned připraveny k instalacím na produkční prostředí. A když Jason začal předvádět 3 lokální prostředí, každé na jiné verzi APEXu, a začal tvořit další, věděl jsem, že tohle je to, co potřebujeme. A možná nejen my.

Článek o instalaci PDB zde. Více o multitenantu na webu Oracle.

Úžasná Oracle Database 18c

Přesně tak – kdyby Oracle database byla žena, byla by to nejspíš vrcholová atletka s brýlemi a desítkou doktorátů v oborech věda a technika, a k tomu všemu by nás i společensky všechny strčila do kapsy. Externí tabulky, polymorphické tabulkové funkce, soukromé dočasné tabulky (jen za pomoci prefixu), hromada změn v JSONu (nové zpracování json_table, vylepšené datatypes, porovnávání jednotlivých zdrojů, …), využívání paměti, bezpečnost, přímé napojení na Active Directory, …

Zkrátka takových 100 Einsteinů uvězněných v těle Natalie Portman a ještě k tomu superhrdinka jak vytržená z akčního trháku…

1
2
3
4
5
arr bool_vc_array := bool_vc_array (
  '18c'     => TRUE,
  'is'      => TRUE,
  'awesome' => TRUE
);

Prezentace k dispozici zde

„Lets dig some gold“

Každá velká změna, velký patch nebo nová verze přináší velké změny a famozní úpravy a vylepšení. A u APEXu tomu není jinak – spousty vývojářů a lidí dlouho diskutuje spousty novinek a stává se z nich famozní BOOM.

Ale to není předmětem právě „The Golden Nuggets“ od Dietmara Austa. Už vloni Dietmar mával rukama a čaroval s drobnými změnami a upravenými API v tehdy ještě ohlášené verzi APEXu 5.2 (polotika přejmenování přišla až krátce po konání APEXWORLD 2018). A letos tomu nebylo jinak – hlavní témata, pokud se na ně narazilo, se vzala převážně z rychlíku, velké kameny jsme nechali ležet a šli rýžovat to kýžené zlato.

Social sign-in do Workspace, jak pracuje Dark mode a co se děje na pozadí při jeho aktivaci? Tvorba aplikací z excelových nebo JSON tabulek, finální odstranění jQuery mobile, přepracované zadávání static values pro komponenty v app builderu, možnosti vypínání položek menu v interaktivní gridu bez nutnosti hledání konkrétní položky ve výpisu akcí, … Jste nahlodaní a těšíte se?

Prezentace k dispozici zde

APEXová verze Dropboxu pod 60 minut?

Trochu mi to připomínalo nějakou zvrhlou hospodskou sázku:

 - "Za hodinu aplikaci nepostavíš, ať jsi kdo jsi."
 - Shakeeb Rahman: "Že ne? Podrž mi pivo...!"

Říká se, že to nejlepší se má nechat na konec. A vsadit na Shakeeba je zkrátka tutovka. Přišel, ukázal svůj cíl a začal ťukat. No jasně, databázové procesy pro ukládání dokumentů, skripty na vytvoření struktur a nějaké to CSS měl předem nachystané v několika dokumentech bokem, ale i tak…

Přednáška sice možná o 15 minut přesáhla původně plánovaných 60 minut, nutno dodat, že vývoj na cloudu (apex.oracle.com) také udělal pár kiksů, a ani VPN připojení do US vás před údržbou serveru prostě neuchrání.

Ale cíl byl před námi, přímo na dosah. První funkční verze APEXové variace na Dropbox byla na světě, asi by uvítala nějaké ladění, ale to hlavní, co jsme viděli, byla demonstace síly Universal Theme jako plně soběstačného prvku pro responzivitu a mobilní zařízení.

Sláva králi, kotě – tohle byl majstrštych.

Závěr dobrý, všechno dobré

Já ani nevím, zda to chci nějak uzavřít. Ani nevím, zda bych to dokázal. Jen by to chtělo, abych se do příštího roku uměl alespoň rozdělit na dva menší Vladimíry a mohl čerpat z více zdrojů a přednášek.

Tohle jsou ty správné akce pro nadšence i databázové administrátory, … A vůbec komunita okolo APEXu je plná spousty zajímavých a vstřícných lidí. A pokud nad návštěvou nějaké takovéto konference pouze uvažujete, dám vám jednu radu – vykašlete se na úvahy, seberte se a jeďte, Rotterdam není až tak daleko, SS Rotterdam kotví poměrně v centru a v případě, že si k tomu hodíte den dovolené navíc nebo si to naplánujete hezky i s víkendem pro prohlídku města, pak určitě není vůbec o čem diskutovat.

Osobně se APEXu věnuji 2 roky a letos jsem se účastnil podruhé. A při další příležitosti budu jen rád, když se tam budu moci dostat znovu. Je to trochu jiný svět – ale velice hezký svět.

#APEXWORLD
#orclapex
#MOCA = Make Oracle Cool Again

Vladimír Opolský

Oracle APEX developer, HTML, CSS, JavaScript, jQuery, PL/SQL...

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments