APEXWORLD 2019 – Rotterdam (NL), den první

Stejně jako v loňském roce jsem měl i letos tu příležitost se zúčastnit APEX konference APEXWORLD v Holandském Rotterdamu. Dvoudenní, tématy nabušená, konference se konala již tradičně na konci března na lodi SS Rotterdam a tento ročník byl však trochu specifičtější – krom přednášejících stálic a věhlasných jmen v APEXovém světě, šlo také hlavně o oslavy 10. výročí konání konference APEXWORLD.


Zdroj: www.nloug.nl

Komplikace na cestě

Navzdory brzkému rannímu vstávání a posedávání na pražském letišti s námi osud zlehka zametl. Vlivem nepříznivého počasí nad letištem v Amsterdamu a pouze jedné dostupné dosedací ranveji jsme s kolegou strávili v Praze ještě o 2 a půl hodiny více, než bylo původně v plánu, než jsme se dostali do vzduchu.

Sám jsem se v pondělním dopoledním bloku těšil na úvodní řeč Joela Kallmana, „Virtual reality and Augmented reality with APEX“ v podání Dimitri Gielise, nebo přednášku na téma „Building one page Applications in APEX“ od Matta Nolana. Bohužel jsme nakonec byli rádi, že jsme přiletěli včas akorát na oběd a zapojili se až do odpoledních přednášek prvního dne.

Pattern matching v podání Connora McDonalda

Projekt AskTOM („Ask The Oracle Masters“) zná snad každý, kdo někdy hledal nějaké řešení svého SQL nebo PL/SQL kódu a Connor McDonald je jednou z osob, které se na pozadí tohoto projektu skrývají. Ukázka toho, jak v SQl vytvořit vlastní „vzor“ pro práci s daty byla naprosto neuvěřitelná už jen ve svém úvodu, kdy odprezentoval spousty řádků, které v Oracle DB od verze 11g známe jako listagg(). Takové kousky od profesionála na svém místě a ve svém oboru se vždy skvěle sledují. A nebyl jsem jediný, kdo jen zíral jak pro jiné velmi komplexní a náročné úlohy jsou v jeho rukách pouhou dětskou hračkou… „Analytics are about computtation, users are interested in patterns.“

Prezentace k dispozici zde

Co potřebujete vědět o APEXových validacích?


Teď přišla více řada i na věci, ke kterým mám přecijen o něco blíže a neztrácel jsem se v tom tolik jako při „letem světem pattern matchingem.“ Matt Mulvaney se naopak vrhl do problematiky HTML výstupů APEXových aplikací, kde jasně demonstroval, kolik prostoru uživatelé dostávají k ohýbání výstupu na úrovni prohlížeče. Na druhou stranu pro všechny zúčastněné to bylo velmi zajímavé téma s uvědoměním, že je třeba znát i slabé stránky věci, aby se na ně dalo reflektovat.

Každý (i začínající) uživatel APEXu již snad poznal, že jedinou předdefinovanou server-side i client-side validací je právě možnost „is required“. Ale jak snadno je možné podsunout (i přes desítku jiných definic) nežádoucí hodnotu zarazilo kde koho – možná, kdybychom takové věci zkoušeli ve volném čase, překvapení by bylo menší.

Co jsem si tedy z této přednášky vlastně odnesl? Používat předpřipravené client-side validace je jednoduché, ale nepokryjí vše; použít vlastní vylepšené client-side validace (ideálně pak přednostně RegEx) zvýší konzistenci vašich dat v reakci na struktury a celkově odolnost vašeho řešení, ale pokud chcete mít jistotu a předcházet podsouvání nevalidních anebo nežádoucích hodnot zručnějším uživatelům, udělejte další kontrolu před uložením dat dotazem do databáze (AJAX, DB functions). Protože „web clients cannot be trusted.“

Prezentace k dispozici zde

Příběh úspěšné aplikace

Závěrem prvního dne jsem neměl moc k výběru – ORDS není má parketa a OCI by byla úplná novinka. Zvolil jsem tak prezentaci fungujícího projektu, ukázku řešených zákoutí a výsledek, který někde funguje. Na druhou stranu mne právě tohle velmi lákalo, abych se podíval na jistý výsledek ze směru UI/UX a celkově si i rozšířil podvědomí, k čemu se reálně dá vytvořená aplikace využívat.

Odprezentována byla aplikace pro účely komunikace v interním systému obchodníků za účelem transportu po celém světě. Komunikace je v tomto směru pro ně významným prvkem k zajištění dodávek. A aplikace umožňuje všem jednotlivým „agentům“ vytvářet požadavky, zpracovatelům vytvoření cesty a výstupu pro dopravce, a docílit tak plynulého průběhu všech procesů.

Úžasná appka, která plní svůj účel a to bez zbytečných zásahů do CSS a template – téměř nativní APEXové věcičky a přesto perfektní, čisté, přehledné.

Domovská stránka společnosti Rotra.

Oslavy 10. výročí konání konference APEXWORLD


Jak jsem již zmínil, tento ročník byl trochu jiný, větší. A to dokazovala i velká účast na večerním programu.

Sám jsem využil příležitosti podat si ruku a prohodit pár vět s přednášejícími i dalšími účastníky. Konkrétně pak mimo jiné například s D. Gielisem, od kterého jsem po krátké rozmluvě získal jeho dopolední přednášku alespoň na email; Shakeebem Rahmanem, který zrovna dorazil a měl druhý den zakončovat celou akci v divadelním sále svým vystoupením; anebo jsem se dokonce nechal rozptýlit krátkou konverzací s Holandskou zpěvačkou Meike van der Veer, která po celý zpívala klasické popové i rockové oldschoolovky, a starala se tak o zábavu pro všechny účastníky.

A k tomu všemu raut se spoustou obloženého pečiva, sýrů, salámů, mořských plodů, vína, piva, … Co si budeme povídat? Ráj na zem… ehm, na vodě.

#APEXWORLD
#orclapex
#MOCA = Make Oracle Cool Again

 

Pokračování přístě…

Vladimír Opolský

Oracle APEX developer, HTML, CSS, JavaScript, jQuery, PL/SQL...

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments