Souhrn z konference APEX World 2016 v Rotterdamu

Nová verze APEXu pod označením 5.1 je ve stádiu vývoje. Na konferenci APEX World jsme měli možnost vidět ukázky z toho, co se uz podařilo do APEXu implementovat. Přinášíme Vám přehled nejzajímavějších funkcí.

Apex Builder

Apex Builder bude doplněn o záložky, které jsme znali ve starších verzích, ale v 5.0 bychom je těžko hledali. Zobrazení page rendering, page processing a shared components v tabulkovém provedení budou doplněny do prostředních panelů. Implementací se neztratili možnosti hromadné editace prvků, nastavení options v samostatném panelu, apod., které přinesla verze 5.0.

Ve verzi 5.0 byla implementována knihovna font-awesome a v tomto duchu pokračuje dalsi zapojení vektorové grafiky a lightweight prvků. Aktualizaci knihovny font-awesome bereme už jako povinnost, s novou verzí Apex je vytvořen vlastní APEXový font. Jeho obsah nám zatím nebyl představen, o to více se těšíme na jeho prozkoumání v budoucnu.

Na konferenci bylo prezentované zjednodušení Wizzard, který se používá při utváření komponent. Pravděpodobně se zruší konfirmačních stránka, která je na konci každého Wizzard.

Na sociálních sítích oceňovaný je i update, který zrušil 32k omezení na prvcích v Apexu.

Pro ty, kteří už začali nastavovat parametry Templates bude příjemným zjištěním přidání nové funkcionality do developer toolbaru (navigace pro editaci na stránce), kde se objeví možnost nastavování Template za chodu pod názvem live template option.

Right – to – left page support je pro nás možná exotický feature, která ale dává signál že APEXová technologie se používá na celém světě.

Interactive Grid

Velký prostor byl na konferenci věnován uplně nové feature, která je nazvaná Interactive grid. Umožňuje editaci tabulky v rozhraní interaktivního reportu. Hlavními vlastnostmi interaktivního gridu jsou:

 • Drag & drop přesouvání sloupců
 • Řazení více než jednoho sloupce (využitím shift klávesy při kliknuti myši na druhý a každý další sloupec)
 • Řazení přesunuto na klientskou stranu do browseru
 • Úprava menu nad hlavičkou tabulky:
  • Zafixování sloupce
  • Rozbalovací zobrazení při break columns zobrazení
  • Editace filtrů s více možnostmi v jednom okně
 • Skupiny sloupců s možností nastavení pro single row view

Každý interaktivní grid má možnosti pro řádkovou nebo bulk editaci záznamů s možnostmi duplikování řádků. Zajímavě vypadají i možnosti podbarvování a editování zaznamů nebo mizení či jen zešednutí zaznamu, který se má smazat.

Interaktivní grid bude možné použít i pro editaci master – detail nebo master – detail – detail tabulek. Zajímavou možností je přepsání vestavěných APEXovych DML procesů pomocí vlastních API v Pl / SQL.

Jet Charts

Grafy dostávají opět novou knihovnu založenou na Oracle JET frameworku, který je od 29.2.2016 distribuován jako open source. Do Apexu byly dodané nové typy grafů a wizzards pro přechod z nižších verzí Apexu, kde byly grafy zobrazovány pomocí knihovny AnyCharts.

Distribuce nových grafů byla přesunuta do plug-inů, které je možné najit v balíčkových aplikacích.

Translate-apex.com

Zajímavou prezentaci o tom, jak zapojit komunitu APEXovych vývojářů z celého světa představili naši partneři a developeři z polského Pretiusu. Ukázali nám, jak Oracle tak trochu zapomněl na malé národy a vytvořili platformu, pomocí které si je z webu www.translate-apex.com možné stáhnout překlady APEXovych hlášek. Na stránkách najdete českou i slovensku verzi.

Kamil Schvarcz

jednatel, zakladatel společnosti, senior programátor, školitel

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments