Oracle Database

Zvažujete výběr databáze? Nebo už jdete přímo pro Oracle database? Pomůžeme vám zodpovědět některé z častých otázek a pomoci vám najít to, co vlastně potřebujete.

Co je to databáze?

„Databáze (neboli datová základna, též databanka) je systém souborů s pevnou strukturou záznamů. Tyto soubory jsou mezi sebou navzájem propojeny pomocí klíčů. V širším smyslu jsou součástí databáze i softwarové prostředky, které umožňují manipulaci s uloženými daty a přístup k nim. Tento software se v české odborné literatuře nazývá systém řízení báze dat (SŘBD). Běžně se označením databáze – v závislosti na kontextu – myslí jak uložená data, tak i software (SŘBD).“
Zdroj: cs.wikipedia.org

A Oracle databáze?

Zdroj: http://dgielis.blogspot.com

První komerčně dostupná verze databáze „Oracle v2“ přišla na svět v roce 1979 a od té doby se stále rozvíjí a získává na popularitě. Její robustnost, výkon a stabilita dává jejím vlastníkům perfektní nástroj pro správu svých dat a manipulaci s nimi. A to vše s velkým důrazem na bezpečnost.

Oracle databáze je produkt, který je mezi ostatními databázemi dlouhodobě řazen na přední příčky a v mnoha porovnáních tyto žebříčky přímo ovládá.

Jednou z největších priorit a demonstrací síly Oracle databáze je vlastní procedurální nadstavba SQL (Structured Query Language) = Oracle PL/SQL (Procedural Language/Structured Query Language). Toto rozšíření udělalo z SQL mnohem mocnější jazyk než kterým byl sám a dokazují to i implementace nebo jiné obdoby procedurálního jazyka do dalších databází (Microsoft SQL Server = Transact-SQL, PostgreSQL = PL/pgSQL).

Ceny a edice

Zdroj: gartner.com (leden 2019)

Ceny definují primárně 3 faktory:

– počet procesorů (CPU)
– limit NUP (Named User Plus)
– zvolené databázové řešení

Oracle rozlišuje své databáze na 4 základní řešení:

– Oracle Database Enterprise Edition
– Oracle Database Standart Edition
– Oracle Database Express Edition (XE)
– Oracle Database Personal Edition

Oracle Database Enterprise Edition je největší z těchto prvků a má nejvyšší možnosti týkající se různých rozšíření. Tato verze je pak ve výsledku limitovaná „pouze“ hardwarem. Běžně je využívaná pro provoz velkých firemních potřeb a to mnohdy v mezinárodních korporacích, kde je třeba mít pod kontrolou ohromné datové toky.

Oracle Database Standart Edition je opět taková zlatá střední cesta. Nemáte tolik rozšiřujících možností jako poskytuje Enterprise edice, ale i tak je dostačující pro řízení středně velkých a malých firem a jejich databázového pozadí. Omezení je na maximálně 2CPU, 16 DB threadů a absencí některých rozšíření z Enterprise Edice.

Oracle Database Express Edition (XE) je perfektní „přítel na cesty.“ Je to nenáročná a volně dostupná edice, kterou lze provozovat i na menších strojích a systémech (lokální prostředí vašeho počítače). V případě provozu však počítejte s jejími limity – zde není hlavním limitem váš hardware, ale tato edice nevyužije více jak 2 thready vašeho CPU, z RAM maximálně 2GB, Místo na databázovém disku je limitováno na 12GB dat a v případě využití multitenantu máte jen 3 plugy pro plugable databases.
Navzdory všem těmto omezením známe i projekty, které na této edici fungují, ale potřebují více péče a ideálně databázi používat jen pro zpracování a ukládání metadat, nikoliv dokumentů nebo větších datových objemů, které lze ukládat například na systémový disk.

Oracle Database Personal Edition je „levná alternativa“ pro Enterprise Edition, ALE pouze pro „single-user development.“ Takže pokud jste freelancer, nebo víte, že něco budete dělat sami pouze vy a POTŘEBUJETE prvky Enterprise edice, pak je toto řešení přímo pro Vás.

Kompletní ceník je k dispozici zde.

Oracle Cloud Database Services

Oracle Cloud Database Services je služba umožňující pronájem vzdáleného cloudového uložiště s nainstalovanou Oracle Database dle vašeho výběru. Mezi výhody této služby patří převážně žádná starost o hardware a perfektní podpora a péče o poskytované prostředí profesionály ve svém oboru.
Ceny se opět odvíjí dle zvolené edice databáze a Cloudové technologie (Virtual Machine, Bare Metal).

Toto řešení je pak vhodné primárně pro zájemce, kteří nemají vlastní prostředky na fyzickou správu svého hardware a přesto požadují stabilní chod svých systémů 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Oracle Autonomous Database

Zdroj: blogs.oracle.com

Jedno z nejčastěji skloňovaných sousloví „ve světě“ Oracle a databází. Poměrně čerstvé a velmi žhavé téma, které nejednoho databázistu nenechává spát. Oracle Autonomous Database jako budoucnost databází, se kterou se zároveň obejvují slova fráze jako ‚nezničitelná‘ nebo ‚bez limitů‘. Jak moc nahradí uživatele a k čemu se bez nich neobejde prozatím můžeme jen odhadovat, ale jedno víme už teď – kávu vám ještě nepřipraví…

Užitečné odkazy

https://www.oracle.com/database – úvodní stránka databází Oracle
https://cloud.oracle.com/database – úvodní stránka Oracle Cloud Database Services
https://www.oracle.com/dk/database/autonomous-database.html – úvodní stránka Oracle Autonomous Database
https://blogs.oracle.com/database/autonomous-database-what-does-it-mean – pěkně zpracovaný příspěvek o Oracle Autonomous Database
https://www.oracle.com/database/technologies/appdev/xe.html – bližší informace o Oracle Database XE
http://dgielis.blogspot.com/2019/01/the-best-free-database-google-is-wrong.html – zajímavý článek od jednoho z předních APEXových vývojářů o dostupnosti a možnostech Oracle Database 18c XE

Vladimír Opolský

Oracle APEX developer, HTML, CSS, JavaScript, jQuery, PL/SQL...

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Můžeme Vám s něčím poradit?

S vývojem aplikací v APEXu, Javascriptem, ...

Váš dotaz bude zveřejněn, jakmile na něj jeden z našich expertů odpoví. Vaši e-mailovou adresu nikde uvádět nebudeme.

Vyplňte prosím požadovaná pole.